Najczęściej kupowane - TOP10
w programie
Kontakt
Jesteśmy do Państwa dyspozycjipn. - pt. w godz. 9:00 - 17:00
Infolinia 22 532 69 49
LC-UB 120 PRO - Uchwyt biurkowy do monitora LCD / LED
Przekątna ekranu 13" - 27"
cena 382.52 304.88 ,-
PROJEKTOR LED WIFI z android 9.0 HDMI USB 1920*1080 3800lm 1080p
Rozdzielczość 1920x1080; 1080P
cena 1800.00 ,-
PROJEKTOR LED WIFI z mirroring HDMI USB 1920*1080 3800lm 1080p Z
Rozdzielczość Full HD (1920 x 1080)
cena 1600.00 ,-
Projektor multimedialny LED HDMI USB 1280x720 2000lm 720P Z852 A
Rozdzielczość 1280*720, wspiera 1080P
cena 900.00 ,-
Warto przeczytać
Wybór projektora multimedialnego (wideoprojektora)
Jesteś tu: Strona główna » Artykuły » Wybór projektora multimedialnego (wideoprojektora)
Wzrost popularności profesjonalnych systemów multimedialnych (np. prezentacyjnych, kina domowego) sprawił, że projektory multimedialne stały się podstawowym narzędziem prezentacyjnym powszechnie stosowanym podczas szkoleń zawodowych, spotkań firmowych, konferencji oraz zajęć lekcyjnych. Z definicji projektor multimedialny (wideoprojektor, rzutnik multimedialny) to specjalizowane urządzenie służące do wyświetlania obrazów wielkoformatowych na ekranie na podstawie otrzymanego sygnału z urządzeń zewnętrznych (np. laptop) lub nośników danych (np. płyta DVD, PenDrive). Przystępując do wyboru wideoprojektora dla szkoły, biura lub instalacji kina domowego należy szczególną uwagę zwrócić na 5 podstawowych parametrów (technologię przetwarzania obrazu, rozdzielczość, jasność, kontrast i żywotność lampy), od których zależy miejsce zastosowania projektora. Ponadto, podczas wyboru projektora multimedialnego warto również zwrócić uwagę na wielkość wyświetlanego obrazu, odległość od powierzchni projekcyjnej, korekcję efektu trapezowego, poziom hałasu, wagę oraz zużycie energii.
Ze względu na przeznaczenie, dostępne w handlu wideoprojektory możemy podzielić na cztery grupy urządzeń: kino domowe, sale konferencyjne, przenośne, multimedialne. W zależności od tego, do czego będzie przeznaczony projektor należy zdecydować się na konkretne rozwiązanie. Należy również pamiętać, że dobry projektor multimedialny do kina domowego nie będzie dobrze sprawdzać się w salach konferencyjnych, podobnie projektor przenośny nie koniecznie nada się do wyświetlania filmów i innych multimediów. Z tego też względu przystępując do wyboru wideoprojektora należy dokładnie określić zakres jego działania, ponieważ szukanie rozwiązań pośrednich (tzw. uniwersalnych) mija się z celem.
Technologia przetwarzania obrazu (LCD, DLP)
Współczesne projektory multimedialne pracują w technologii LCD lub DLP. Jeszcze kilka lat temu różnicę między nimi byty dość widoczne, jednak obecnie granicę się zatarły i w rzeczywistości bardzo trudno stwierdzić, która z nich jest lepsza (kwestia osobistych preferencji). Podstawową zaletą technologii LCD jest możliwość uzyskania lepszego koloru w jaśniejszych pomieszczeniach, mniejszy pobór prądu (niższe koszty eksploatacji i mniejsze grzanie) oraz brak tzw. "efektu tęczy". Do wad tego rozwiązania można zaliczyć bardziej widoczne piksele, większe gabaryty oraz mniejszy kontrast i gorszą głębię czerni. W przypadku technologii DLP na plus można zaliczyć bardziej płynny obraz i lepszą czerń. Natomiast do wad gorsze nasycenie kolorów (potrzeba większej jasności w przypadku oświetlonych pomieszczeń). Należy jednak zaznaczyć, że obecny rozwój obu tych technologii sprawia, że różnice które wynikałyby z ich wad i zalet, są w rzeczywistości niezauważalne.
Proporcje wyświetlania obrazu
Proporcje wyświetlania obrazu mają ogromny wpływ na wybór typu projektora multimedialnego. W systemów kina domowego należy stosować projektory oferujące obraz w formacie 16:9 (panoramicznym), umożliwiającym prawidłową projekcję filmów DVD, Full HD oraz gier komputerowych. W przypadku zastosowań biznesowych zaleca się stosowanie projektów wyświetlających obraz o proporcjach 4:3 (zdecydowana większość projektorów o przeznaczeniu biznesowym współpracuje z komputerami PC, które standardowo mają taką proporcję boków). Pewną nowością na rynku są wideoprojektory oferujące obraz o proporcjach 16:10, które zostały odpowiednio dostosowane do współpracy z laptopami, nawet modelami biznesowymi (zdecydowana większość dostępnych na rynku laptopów posiada matryce panoramiczne o takich proporcjach).
Jasność lampy
Jeden z głównych parametrów na jaki należy zwrócić uwagę podczas wyboru projektora multimedialnego. Jasność lampy wyraża się za pomocą ilości ANSI lumenów. Dobór jasności projektora do konkretnego zastosowania jest stosunkowo prosty. Projektory do kina domowego są urządzeniami najciemniejszymi, ponieważ projekcja filmów przeważnie odbywa się w częściowo zaciemnionych pomieszczeniach lub przy całkowitej kontroli światła. Projektory przenośne i do multimediów plasują się mniej więcej po środku, natomiast największą jasnością charakteryzują się projektory stacjonarne do sal konferencyjnych i lekcyjnych, ponieważ bardzo często muszą pracować w dużych, jasnych pomieszczeniach (przy świetle dziennym).
Jasność w zależności od przeznaczenia:
- Projektory do kina domowego – około 1000 – 1600 ANSI lumenów (wartość uzależniona od wielkości ekranu, około 1000 dla ekranów 80-100”, 1500 i więcej dla ekranów od 120”).
- Projektory przenośne i multimedialne – około 1600 – 2750 ANSI lumenów.
- Projektory stacjonarne – 3000 i więcej ANSI lumenów.
Kontrast
Kolejnym ważnym parametrem technicznym, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru wideoprojektora jest kontrast (współczynnik określający różnicę pomiędzy jasnością najciemniejszego i najjaśniejszego punktu na wyświetlaczu jest istotnym parametrem). To właśnie od kontrastu w dużej mierze zależy jakość wyświetlanych kolorów, głębia czerni oraz jaskrawość bieli. Odpowiednio dobrany kontrast i jasność pozwala na uzyskanie wyraźnego, czytelnego i przyjaznego dla wzroku obrazu. W tym momencie należy zaznaczyć, że wraz ze wzrostem jasności mamy do czynienia ze spadkiem kontrastu (albo znacznym wzrostem ceny). Z tego też względu projektory stacjonarne, przenośne i multimedialne posiadają znacznie niższy kontrast od projektorów do kina domowego. W przypadku zastosowań biznesowych kontrast powinien zwierać się w przedziale 500:1 – 3000:1, natomiast w przypadku systemów kina domowego im większy tym lepszy (nie powinien być mniejszy od 3000:1). Niektóre z wideoprojektorów do kina oferują kontrast na poziomie 200 000:1 – model EPSON EH-TW5500, co pozwala na projekcję doskonałej jakości obrazów.
Rozdzielczość obrazu
Podobnie jak proporcje obrazu, jasność i kontrast, również rozdzielczość ma kluczowe znacznie podczas wybory projektora. W przypadku systemów kina domowego zaleca się stosowanie wideoprojektorów oferujących obraz co najmniej w rozdzielczości natywnej panoramicznej 1280x720 (XVGA). Tego typu projektory przeważnie mają możliwość wyświetlania sygnałów 1080i i dodatkowo pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości obrazów w połączeniu ze źródłami obrazu HD (np. z dekoderem cyfrowym lub odtwarzaczem Blu-ray). Najlepszym jednak rozwiązaniem dla systemów kina domowego są wideoprojektory wyświetlające obraz w rozdzielczości Full HD. W przypadku innych przeznaczeń w zupełności wystarczają modele oferujące obraz w rozdzielczości natywnej XGA (1024x768) lub SXGA (1280x1024). Należy również pamiętać, aby pod uwagę brać tylko rozdzielczość natywną, ponieważ często podawana przez producentów rozdzielczość kompresowana oznacza, że wideoprojektor będzie mógł przyjąć taki sygnał, ale potem przeskaluje go w dół do rozdzielczości natywnej co w efekcie przyniesie utratę jakości obrazu
Żywotność lampy
Żywotność lampy projektora multimedialnego ma znaczenie przede wszystkim w miejscach, gdzie projektor jest wykorzystywany do pracy intensywnej (np. w salach lekcyjnych). Uwagę warto zwrócić zarówno na ilość godzin pracy, jak i na koszt nowej lampy, ponieważ przy intensywnej, codziennej kilkugodzinnej pracy lampę trzeba będzie wymienić już po roku użytkowania. Przeważnie projektory posiadają standardowo lampy starczające na 2000h normalnej pracy lub 3000h w trybie ekonomicznym (ciemniejszym). Niektóre z modeli posiadają lampy o żywotności nawet do 5000h.
Zoom optyczny i cyfrowy
Możliwość przybliżania obrazu to opcja, którą znajdziemy na wyposażeniu większości współczesnych projektorów (różnią się jedynie zakresem zbliżenia). W celu uzyskania wysokiej jakości obrazu bez strat należy stosować tylko zbliżenie optyczne, ponieważ w przypadku zbliżenia cyfrowego wyświetlany obraz traci na jakości.
Złącza
Liczba i rodzaj złącz projektora przeważnie zależy od jego przeznaczenia. W przypadku projektorów dla instalacji kina domowego niezbędnym złączem jest HDMI lub component, zaś dla biznesu i prezentacji VGA i S-Video. Warto również pamiętać, aby projektor posiadał dodatkowe złącza np. HDMI, które pozwalają na podłączenie dodatkowych urządzeń zewnętrznych, np. konsoli do gier i odtwarzacza Blu-ray.
Zobacz również nasze inne artykuły
- Tablice interaktywne drogą do rozwoju nowoczesnego szkolnictwa
- Bagażniki Whispbar - system idealnie zintegrowany
- Tablica interaktywna – nowoczesność w świecie nauki i biznesu
- Wizualizer - sposób na ciekawą prezentację
- Wybieramy nawigację GPS
- Wybieramy projektor
- Już wkrótce 5 Memoriał Stanisława Królaka!
- Uchwyty do montażu TV LED blisko ściany
- Przegląd uchwytów rowerowych do montażu na dachu samochodu
- Wybór kabla HDMI
- Mocowania TV z wbudowaną poziomicą
- Uchwyty narciarskie i snowboardowe THULE
- Pierwsze projektory kieszonkowe 3D Ready
- Stojaki pod kolumny głośnikowe
- Stojaki do TV
- Uchwyty TV Vivanco TITAN 2
- Boxy dachowe
- Uchwyty THULE do sportów wodnych
- Różnice między ekranami projekcyjnymi
- Mobilne projektory dla biznesu od Epson
- Uchwyty do TV serii WALL Vogel’s
- Telewizja cyfrowa (naziemna) DVB-T
- Telewizory i projektory 3D
- Projektory bezlampowe dla biznesu i edukacji
- Bagażniki rowerowe THULE : bagażniki samochodowe
- Vogels - najwyższej jakości uchwyty do TV
- Wybór projektora multimedialnego (wideoprojektora)
- Ekrany projekcyjne - rodzaje, wybór
- Co to jest tablica interaktywna
- Montaż ścienny telewizora plazma / LCD
- Uchwyty pod monitor
- Uchwyty do telewizorów / uchwyty do telewizora
- Mocowanie telewizora / mocowanie LCD
- Jaki uchwyt do plazmy?
- Jaki uchwyt do LCD ?
- Jak zamocować projektor?
- Jak zamocować plazmę?
- Jak zamocować LCD?
- Uchwyty do mocowania TV LCD / Plazma
- Uchwyty LED
- Uchwyty do projektorów
- Uchwyt do monitora LCD i TV plazmowych
- Projektory multimedialne
- Instalacja kina domowego
- Uchwyty do TV plazmowych
- Kino domowe to nie tylko głośniki
- Uchwyt pod TV / uchwyt pod telewizor, monitor
- Uchwyty RTV
- Wieszak TV / wieszaki TV
- Systemy kodowania dźwięku
- Formaty obrazu