uchwyty do LCD
Boxy dachowe - wynajem Boxy dachowe Tunery DVB-T Kable HDMI Anteny DVB-T Uchwyty do tabletów Uchwyty do telefonów GSM Projektory multimedialne Uchwyty rowerowe / bagazniki Meble TV
 
 

Będziesz otrzymywać informacje o:
• promocjach
• okazjach
• nowościach

• oraz cenne kody promocyjne

 
uchwyt do telewizora
Firma uczestniczy
w programie
 

Montaż ścienny telewizora plazma / LCD

Jesteś tu: » »

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób prawidłowo dobrać wieszak LCD/LED do ściennego montażu telewizora LCD, LED lub plazmowego. Trudność w dobrze odpowiedniego uchwytu wynika przede wszystkim z bardzo bogatej oferty tego typu produktów. Decydując się na samodzielny montaż ścienny telewizora plazmowego lub LCD/LED należy przede wszystkim zapoznać się z dostępnymi na rynku rodzajami uchwytów oraz odpowiedzieć sobie na pytanie - jakie funkcje powinien spełniać nasz uchwyt po przymocowaniu do niego ekranu?

Ponadto powinniśmy się również upewnić czy posiadany przez nas telewizor w ogóle nadaje się do montażu ściennego. Oczywiście zdecydowana większość dostępnych na rynku telewizorów jest odpowiednio przystosowana do mocowania ściennego, jednak czasami zdarzają się modele (zwłaszcza te starsze), które nie nadają się do zawieszenia na ścianie, a jedynie do postawienia na stole lub innym meblu. Aby mieć pewność, że nasz telewizor nadaje się do zawieszenia na ścianie musimy w jego specyfikacji technicznej odnaleźć wzmiankę o kompatybilności ze standardem VESA (ang. Video Electronics Standards Association). Brak takiej informacji nie musi wcale oznaczać, że nasz TV nie nadaje się do zawieszenia na ścianie. W przypadku braku wzmianki o standardzie VESA wystarczy sprawdzić z tyłu telewizora ile posiada on otworów na śruby montażowe (4 lub więcej oznacza, że ekran nadaje się do montażu ściennego).

Skupmy się teraz na elemencie umożliwiającym przytwierdzenie TV do ściany, czyli na uchwycie montażowym. Ze względu na spełniane funkcje, uchwyty do ściennego mocowania płaskich telewizorów, możemy umownie podzielić na cztery podstawowe grupy: uchwyty stałe, uchwyty uchylne, uchwyty obrotowe i uchwyty uchylno-obrotowe.


Uchwyty bez możliwości regulacji (stałe)

Niski profil, niedrogie, łatwe w montażu


Uchwyty ścienne z tej grupy pozwalają na mocowanie telewizorów LCD/ LED/ Plazma tylko w jednej pozycji, bez możliwości regulacji kąta nachylenia czy obrotu. W większości przypadków uchwyty stałe umożliwiają nam regulację rozstawu otworów na śruby montażowe, dzięki czemu jeden model uchwytu może współpracować z ekranami o różnej wielkości. Uchwyty z regulacją rozstawu otworów montażowych określane są jako uchwyty uniwersalne.


Fot. Przykładowy uchwyt stały z regulowanym rozstawem otworów na śruby montażowe (model LC-U2S 63C).


Podstawową zaletą użytkową uchwytów stałych jest ich niski profil (płaska konstrukcja), co tym samym pozwala na mocowanie ekranów w bardzo małej odległości od powierzchni ściany (w większości przypadków po zamocowaniu telewizora uchwyt pozostaje całkowicie niewidoczny). Z tego też względu są one powszechnie wykorzystywane w montażu telewizorów LED, gdyż dzięki niskiemu profilowi zainstalowany przy ich pomocy telewizor wygląda jak prawdziwy obraz.


Fot. Uchwyt bez regulacji LC-U8S 55C Flat przeznaczony do współpracy z TV LED


Uchwyty z regulacją pionową (uchylne)

Eliminacja efektu odbicia światła, dopasowanie do wysokości wzorku widza


Grupa uchwytów montażowych pozwalających na regulację kąta w pionie (dół lub dół/góra) instalowanych przy ich pomocy telewizorów. Regulacja pionowa (pochylenie) pozwala na odpowiednie przystosowanie ekranu do wysokości na jakiej znajduje się wzrok widza. Dodatkowo dzięki regulacji pochylenia, mocowania TV tego typu pozwalają na skuteczne eliminowanie niepożądanego efektu odbić światła, które bardzo często pogarsza widoczność obrazów wyświetlanych na ekranie telewizora. Podobnie jak uchwyty stałe, uchwyty uchylne najczęściej oferują możliwość regulacji rozstawu otworów na śruby montażowe, co pozwala na ich łatwiejsze dopasowanie do konkretnych modeli ekranów.


Fot. Przykładowy uchwyt z regulacją pionową (model LC-U2R 37S)


Uchwyty z regulacją poziomą (obrotowe)

Optymalne dopasowanie ekranu do kierunku wzorku widza


Uchwyty obrotowe podobnie jak uchwyty uchylne oferują możliwość regulacji położenia ekranu telewizora tylko w jednej płaszczyźnie. W tym przypadku jest to płaszczyzna pozioma. Uchwyty z opcją regulacji kąta obrotu telewizora bardzo często wyposażane są w dodatkowe ramię, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie aż 180-stopniowego obrotu telewizora. Pozwala to na optymalne dopasowanie ekranu telewizora do kierunku wzroku widza.


Fot. Uniwersalny uchwyt obrotowy EFW 8125 Vogels


Uchwyty z pełną regulacją (uchylno-obrotowe)

Maksymalna swoboda regulacji położenia ekranu telewizora


Uchwyty uchylno-obrotowe umożliwiają zmianę położenia mocowanego telewizora zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej, dzięki czemu bardzo łatwo dostosowują się do indywidualnych potrzeb użytkowników. Ponadto dostępne w handlu uchwyty z pełną regulacją bardzo często pozwalają na płynne regulowanie odstępu telewizora od ściany (możliwe dzięki specjalnemu ramieniu). Uchwyty uchylno-obrotowe rewelacyjnie nadają się do ściennego montażu telewizorów w miejscach niekonwencjonalnych oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność częstej i dokładnej regulacji położenia ekranu telewizora względem kierunku, wysokości i odległości wzorku użytkownika.


Fot. Przykładowy uchwyt z pełną regulacją (model LC-U4R1 63C)


Dobór uchwytu do telewizora

Czym się kierować? Na co zwrócić szczególną uwagę?


Jeżeli zapoznaliśmy się już z dostępnymi na rynku grupami uchwytów montażowych i wiemy jakie w naszym przypadku, uchwyt ma spełniać funkcje po zamocowaniu na nim telewizora, nadchodzi czas na odpowiedni dobór uchwytu do posiadanego przez nas modelu telewizora plazmowego lub LCD. Przede wszystkim musimy poznać pewne parametry techniczne telewizora, mianowicie jego wagę oraz rozstaw otworów na śruby montażowe z tyłu ekranu. Są to najważniejsze parametry techniczne, które bierzemy pod uwagę podczas doboru uchwytu do telewizora. Każdy z dostępnych na rynku uchwytów do TV LCD, LED i plazmy posiada w swojej specyfikacji technicznej te dwa parametry.


Na początku skupmy się na pierwszym parametrze, którym jest waga mocowanego telewizora. Przede wszystkim należy pamiętać, że dopuszczalne obciążenie uchwytu nie może być większe od wagi telewizora. Maksymalny udźwig uchwytów ściennych jest głównie uzależniony od wielkości telewizorów, z którymi mogą współpracować. Przykładowo uchwyty ścienne przeznaczone do współpracy z średnimi i dużymi ekranami (30 - 63 cali) przeważnie cechują się udźwigiem na poziomie 75 - 90 kg. Maksymalny udźwig uchwytu jest bardzo ważnym parametrem, ponieważ to właśnie od niego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo mocowanego ekranu. Jeżeli źle dobierzemy maksymalny udźwig uchwytu do masy mocowanego telewizora, może on pod jego ciężarem złamać się, co tym samym doprowadzi do uszkodzenia telewizora.

Należy także pamiętać, że bardzo ważnym elementem nośności uchwytu, jest jego połączenie ze ścianą. Dlatego jeżeli nasza ściana nie jest wykonana z twardych materiałów (cegła, beton), konieczny jest wybór uchwytu zapewniającego jak największą powierzchnię mocowania do ściany. Jest to szczególnie istotne gdy mocujemy duże i ciężkie ekrany, ponieważ nawet gdy zastosujemy uchwyt o prawidłowym udźwigu, a przymocujemy go do nieodpowiedniej powierzchni, może on się od niej oderwać i doprowadzić do uszkodzenia mocowanego telewizora.


Drugim decydującym parametrem o doborze uchwytu do telewizora, jest rozstaw otworów montażowych na tylnym panelu telewizora. W niektórych przypadkach rozstaw śrub może stanowić pewien problem, ponieważ zarówno telewizorów, jak i firm zajmujących się ich produkcją jest bardzo dużo. Niestety tak samo dużo, jest rozstawów otworów montażowych (czasami bardzo niestandardowych), co czasami może sprawić spory problem przy doborze uchwytu do konkretnego modelu telewizora.

W przypadku gdy mamy do czynienia z ekranami, w których specyfikacji technicznej mamy określony standard VESA, z doborem odpowiedniego uchwytu nie powinno być większego problemu. Czasami jednak w specyfikacji technicznej telewizora nie ma podanej takiej informacji, dlatego konieczne jest zmierzenie rozstawu w pionie i poziomie na podstawie dwóch skrajnych otworów (przykład na poniższym zdjęciu).



Gdy już zmierzymy rozstaw otworów na śruby montażowe możemy przystąpić do doboru uchwytu do telewizora. Uchwyt pasuje do telewizora w momencie gdy zmierzone rozstaw otworów na śruby pokrywa się z rozstawem ramion uchwytu montażowego.


Często zadawane pytania - mocowanie TV na ścianie

    Na koniec chciałbym odpowiedzieć jeszcze na kilka pytań, które bardzo często pojawiają się podczas próby samodzielnego zamocowania telewizora na ścianie.


  • Co zrobić gdy rozstaw otworów montażowych na tylnym panelu telewizora jest niestandardowy i nie został ujęty w danych technicznych uchwytu?

  • W takim przypadku niezbędną informacją w danych technicznych uchwytu, jest maksymalna odległość pomiędzy otworami (zarówno ta w pionie, jak i poziomie). Należy również pamiętać, że maksymalna odległość pomiędzy otworami uchwytu powinna być zawsze większe od zmierzonego rozstawu otworów umieszczonych na plecach telewizora. Przykładowo gdy dany telewizor ma rozstaw otworów na poziomie 496x295mm, uchwyt powinien mieć co najmniej 500x300mm (lub większy). Dodatkowo warto pamiętać, aby całkowita szerokość uchwytu nie była większa od szerokości telewizora, ponieważ w takim przypadku uchwyt będzie wystawał zza telewizora, co w efekcie może negatywnie wpływać na estetykę pomieszczenia.


  • Co zrobić w sytuacji gdy zarówno waga, jak i rozstaw śrub telewizora jest zgodny z parametrami uchwytu, natomiast liczba cali nie?

  • Przeważnie parametr ten nie ma większego znaczenia i określany jest orientacyjnie przez producentów uchwytów do telewizorów plazmowych i LCD. Oczywiście w miarę możliwości warto brać go pod uwagę, jednak należy pamiętać, że najważniejsza jest waga i rozstaw otworów na śruby montażowe. W niektórych przypadkach wielkość ekranu może odgrywać pewną rolę podczas doboru uchwytu. Ma to miejsce głównie podczas próby zastosowania uchwytów z pełną regulacją (uchwyty obrotowe). W takim przypadku zastosowanie zbyt dużego ekranu w stosunku do parametrów uchwytu może ograniczyć możliwości jego regulacji w pionie lub poziomie. Przykładowo gdy dany uchwyt oferuje obrót w poziomie w zakresie 90 stopni (45 stopni w prawo i lewo) i jest przystosowany do współpracy z ekranami max. 37 cali, może okazać się, że po przymocowaniu ekranu 42 calowego, zakres obrotu może się znacznie zmniejszyć.


  • Co gdy chcemy zawiesić telewizor na większej wysokości i sprawić, żeby był on dobrze widoczny dla użytkownika?

  • W takim przypadku najlepiej zastosować uchwyt uchylny lub obrotowy, ponieważ oba te uchwyty pozwalają na regulowanie kąta nachylenia. Dzięki regulacji kąta nachylenia (przeważnie w zakresie od -15 do +15 stopni) możemy odpowiednio dostosować ekran do wysokości wzroku widza. Ponadto regulacja nachylenia bardzo często pozwala także na wyeliminowanie odbić światła, mogących pogarszać widoczność obrazu wyświetlanego na ekranie.






Zobacz również nasze inne artykuły



uchwyty do TV
  • Ekrany projekcyjne AVtek
  • Projektory Benq
  • Casio Projektor
  • Projektory Epson
  • Ekran projekcyny Kauber
  • Bagażniki i uchwyty rowerowe THULE
  • Meble RTV, stoliki, wieszaki Multimebel
  • Projektory multimedialne Panasonic
  • Projektor multimedialny Sanyo
  • Sony Rzutniki
  • Projektory Vivitek
  • Uchwyty Vivanco
  • Uchwyty Vogels