Najczęściej kupowane - TOP10
w programie
Kontakt
Jesteśmy do Państwa dyspozycjipn. - pt. w godz. 9:00 - 17:00
Infolinia 22 532 69 49
LC-UB 120 PRO - Uchwyt biurkowy do monitora LCD / LED
Przekątna ekranu 13" - 27"
cena 382.52 304.88 ,-
LC-U5R2 55C Curved - Uchwyt ścienny do TV LCD / LED / plazma 32-
Przekątna ekranu 32" - 55"
cena 0.00 ,-
PROJEKTOR LED WIFI z android 9.0 HDMI USB 1920*1080 3800lm 1080p
Rozdzielczość 1920x1080; 1080P
cena 1800.00 ,-
PROJEKTOR LED WIFI z mirroring HDMI USB 1920*1080 3800lm 1080p Z
Rozdzielczość Full HD (1920 x 1080)
cena 1600.00 ,-
Projektor multimedialny LED HDMI USB 1280x720 2000lm 720P Z852 A
Rozdzielczość 1280*720, wspiera 1080P
cena 900.00 ,-
Warto przeczytać
Ekrany projekcyjne - rodzaje, wybór
Jesteś tu: Strona główna » Artykuły » Ekrany projekcyjne - rodzaje, wybór
Nieodzownym elementem każdej profesjonalnej prezentacji multimedialnej jest ekran projekcyjny o odpowiednio dobranych parametrach roboczych, takich jak: wielkość, powierzchnia projekcyjna, sposób mocowania, rodzaj projekcji, itp. Z definicji ekrany projekcyjne są urządzeniami przeznaczonymi do zastosowań profesjonalnych. Ekrany projekcyjne posiadają specjalizowane powierzchnie robocze, które są produkowane pod kątem wyświetlania obrazów, dzięki czemu korzystanie wpływają na jakość wyświetlanego obrazu i satysfakcję z oglądanego filmu lub prezentacji multimedialnej. Projekcja na ścianach nie pozwala na uzyskanie tak wysokiej jakości obrazu, jak w przypadku ekranów projekcyjnych (farby stosowane do malowania ścian nie spełniają parametrów powierzchni ekranowych). Brak odpowiedniej struktury, współczynnika odbicia światła, kierunkowości, kontrastu, odwzorowania barw oraz innych parametrów optycznych dyskwalifikuje ścianę, jako powierzchnię na której możemy wyświetlać klarowny obraz.
Rozróżniamy cztery podstawowe rodzaje ekranów projekcyjnych:
- Ekrany na trójnogu (przenośne),
- Ekrany manualne (rozwijane ręcznie),
- Ekrany elektryczne (rozwijane mechanicznie),
- Ekrany ramowe (do zastosowań mobilnych).
Ekrany projekcyjne na trójnogu (przenośne)
Ekrany projekcyjne na trójnogu to grupa urządzeń przeznaczone do zastosowań biznesowych oraz dla sektora edukacyjnego. Ze względu na swoją konstrukcję oraz możliwość przenoszenia, ekrany na trójnogu idealnie nadają się do zastosowania w miejscach, w których niemożliwe jest stosowanie klasycznych systemów multimedialnych (np. w szkołach gdzie budowa instalacji dla każdej klasy jest zbyt kosztowna). Większość dostępnych w handlu ekranów na trójnogu zapewnia pełną mobilność, wysoką jakość wyświetlanych obrazów oraz wysoki komfort pracy, dzięki czemu spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Profesjonalne ekrany na trójnogu bardzo często posiadają na swoim wyposażeniu specjalne ramię, które pozwala na skuteczne wyeliminowanie niepożądanego efektu trapezu. Ponadto, posiadają także ergonomiczne uchwyty, które w znacznym stopniu ułatwiają ich przenoszenie z miejsca na miejsce oraz pozwalają na łatwą i szybką regulację wysokości ekranu. Metalowe kasety zapewniają odpowiednią ochronę ekranu przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwych działaniem kurzu. Dodatkową zaletą tego typu ekranów jest możliwość przechowywania w pionie (składany trójnóg). W zdecydowanej większości przypadków posiadają powierzchnię projekcyjną typu Matt White (uniwersalna, biała powierzchnia, do stosowania w warunkach kontrolowanego oświetlenia. Zapewnia doskonały jednolity obraz, polecana do sal prezentacyjnych, szkoleniowych, lekcyjnych).
Ekrany projekcyjne manualne (rozwijane ręcznie)
Ekrany rozwijane ręcznie charakteryzują się stosunkowo niską ceną, dzięki czemu są powszechnie stosowane w szkolnictwie, biznesie oraz w klasycznych instalacjach domowych. Dostępne w handlu manualne ekrany projekcyjne oferują szeroki wybór formatów (np. 1:1, 4:3, 16:9), dzięki czemu optymalnie dostosowują się do konkretnych wymagań użytkowników. Wysokiej klasy ekrany manualne wyposażane są w belkę napinającą (wykonana ze specjalnego materiału), która skutecznie chroni powierzchnię ekranu przed fałdowaniem oraz w specjalny mechanizm zwijający ekran (napęd sprężynowy), zapewniający płynną i lekką pracę. Praktycznie każdy tego typu produkt posiada w zestawie uchwyty montażowe, które pozwalają na ścienną lub sufitową instalację ekranu. Dostępne na rynku ekrany rozwijane ręcznie oferują powierzchnię projekcyjną typu Matt White lub Matt Grey (uniwersalna, szara powierzchnia, do projekcji przedniej o wysokim kontraście obrazu. Umożliwia uzyskanie obrazu o “żywych kolorach” oraz różnych odcieni szarości. Szczególnie polecana do kina domowego oraz przy sygnale wideo. Przeznaczona do współpracy z projektorami LCD i DLP o wyższej sile światła, powyżej 1200 ANSI lumen), Często ekrany projekcyjne manualne wyposażane są w specjalny czarny TOP ułatwiający dopasowanie wysokości ekranu do wzroku widza oraz czarne ramki zwiększające kontrast.
Ekrany projekcyjne elektryczne
Grupa ekranów projekcyjnych stworzona z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, ceniących sobie zarówno wysoką jakość wyświetlanego obrazu oraz maksymalny komfort pracy (idealne do zastosowania w biznesie, na uczelniach wyższych oraz w firmach szkoleniowych). Podstawową cechą użytkową ekranów projekcyjnych elektrycznych jest możliwość zdalnego sterowania. Przeważnie sterowanie jest realizowane za pomocą przycisku umieszczonego na ścianie (ew. przy konsoli prezentacyjnej) lub pilota bezprzewodowego (maksymalny komfort obsługi). Podobnie, jak w przypadku ekranów manualnych, ekrany elektryczne bardzo często posiadają czarny TOP oraz czarne ramki. Profesjonalne urządzenia z tej kategorii działają w oparciu o technologię Plug&Play, zapewniającą szybką instalację ekranu (ekran jest gotowy do pracy bezpośrednio po podłączeniu zasilania). Montaż ekranów projekcyjnych elektrycznych może odbywać się na ścianie lub pod sufitem z opcją zabudowy w suficie podwieszanym. W wysokiej klasy ekranach elektrycznych mechanizm zwijający ekranu cechuje cichą i płynną pracą. Powierzchnie projekcyjne podobne jak w przypadku ekranów manualnych, czyli Matt White i Matt Grey.
Ekrany projekcyjne ramowe
Ekrany projekcyjne ramowe to urządzenia stworzone z myślą o prowadzeniu wielkoformatowych projekcji w plenerze i pomieszczeniach. Podstawową cechą tego typu ekranów projekcyjnych jest składana rama (przeważnie wykonana z wysokiej jakości materiałów w kolorze stalowym skutecznie chroni ekran przed upadkiem i uszkodzeniem) oraz specjalna walizka (często na kółkach), która w znacznym stopniu ułatwia przenoszenie ekranów. Profesjonalne ekrany ramowe są oferowane z dwa rodzajami powierzchni projekcyjnej (jedna do projekcji przedniej, zaś druga do projekcji tylnej). W zdecydowanej większości przypadków oferują obraz w formacie 4:3.
WYBÓR EKRANU PROJEKCYJNEGO
Podstawowe kryteria wyboru ekranów projekcyjnych:
- Typ ekranu – zależne od indywidualnych preferencji użytkownika. Istnieje jednak jedna niepisana zasada, że jeśli jest to tylko możliwe zaleca się stosować ekrany stacjonarne, rozwijane ręcznie lub elektrycznie. Ekrany przenośne powinno się stosować jedynie w sytuacjach, gdy nie ma możliwości stworzenia odpowiedniej instalacji lub projekcja odbywa się w różnych miejscach (np. w różnych salach lekcyjnych).
- Wielkość ekranu (powierzchni projekcyjnej) – w zależności czy ekran ma służyć do wyświetlania danych komputerowych czy do projekcji wideo, przy wyborze jego wielkości należy uwzględnić nie tylko ogólną dobrą jakość wyświetlanego obrazu, ale także wyrazistość wyświetlania tekstu i danych liczbowych. Prawidłową wielkość ekranu projekcyjnego określa się na podstawie dwóch zasad: wysokość ekranu powinna wynosić ok. 1/6 odległości od ekranu do ostatniego rzędu krzeseł, odległość dolnej krawędzi ekranu od podłogi powinna być równa lub większa od 125 cm.
- Format ekranu – zaleca się stosowanie ekranów o takich samych proporcjach jak wyświetlany obraz, np. wyświetlany obraz posiada proporcje 4:3 (format wideo), więc takie same powinien posiadać stosowany ekran projekcyjny. Pozostałe spotykane proporcje obrazu 1:1 (format standardowy), 16:9 (format panoramiczny).
- Powierzchnia projekcyjna ekranu – wybór jest uzależniony od rodzaju aplikacji do jakiej wyświetlania ekran będzie użyty. Wiele czynników odgrywa tu rolę, jednak najważniejszymi są rodzaj pomieszczenia i położenie projektora oraz oświetlenie pomieszczenia i jasność projektora. Niewłaściwie dobrana powierzchnia projekcyjna ekranu spowoduje, że obraz będzie nieostry bądź niewidoczny dla części widzów.
Zobacz również nasze inne artykuły
- Tablice interaktywne drogą do rozwoju nowoczesnego szkolnictwa
- Bagażniki Whispbar - system idealnie zintegrowany
- Tablica interaktywna – nowoczesność w świecie nauki i biznesu
- Wizualizer - sposób na ciekawą prezentację
- Wybieramy nawigację GPS
- Wybieramy projektor
- Już wkrótce 5 Memoriał Stanisława Królaka!
- Uchwyty do montażu TV LED blisko ściany
- Przegląd uchwytów rowerowych do montażu na dachu samochodu
- Wybór kabla HDMI
- Mocowania TV z wbudowaną poziomicą
- Uchwyty narciarskie i snowboardowe THULE
- Pierwsze projektory kieszonkowe 3D Ready
- Stojaki pod kolumny głośnikowe
- Stojaki do TV
- Uchwyty TV Vivanco TITAN 2
- Boxy dachowe
- Uchwyty THULE do sportów wodnych
- Różnice między ekranami projekcyjnymi
- Mobilne projektory dla biznesu od Epson
- Uchwyty do TV serii WALL Vogel’s
- Telewizja cyfrowa (naziemna) DVB-T
- Telewizory i projektory 3D
- Projektory bezlampowe dla biznesu i edukacji
- Bagażniki rowerowe THULE : bagażniki samochodowe
- Vogels - najwyższej jakości uchwyty do TV
- Wybór projektora multimedialnego (wideoprojektora)
- Ekrany projekcyjne - rodzaje, wybór
- Co to jest tablica interaktywna
- Montaż ścienny telewizora plazma / LCD
- Uchwyty pod monitor
- Uchwyty do telewizorów / uchwyty do telewizora
- Mocowanie telewizora / mocowanie LCD
- Jaki uchwyt do plazmy?
- Jaki uchwyt do LCD ?
- Jak zamocować projektor?
- Jak zamocować plazmę?
- Jak zamocować LCD?
- Uchwyty do mocowania TV LCD / Plazma
- Uchwyty LED
- Uchwyty do projektorów
- Uchwyt do monitora LCD i TV plazmowych
- Projektory multimedialne
- Instalacja kina domowego
- Uchwyty do TV plazmowych
- Kino domowe to nie tylko głośniki
- Uchwyt pod TV / uchwyt pod telewizor, monitor
- Uchwyty RTV
- Wieszak TV / wieszaki TV
- Systemy kodowania dźwięku
- Formaty obrazu